Eating Healthy Still Costly For Families

Posted on Tuesday, November 14, 2017 12:18 PM

It's costing slightly less to eat healthy in our region.

In its annual survey, the Northwestern Health Unit pegs the cost to purchase nutritious food for a family of four at about $976 a month.

That is a slight drop over last year's survey.

But the Health Unit's nutritionist Julie Slack says it's still a struggle for many, especially in the lower-income bracket to eat healthy.

Slack notes across the province, almost 59 per cent all of families facing food challenges are working.

Slack says planned increases to the minimum wage and the test of a guaranteed annual income are measures that could help many more families eating healthy in the future.